Sr02102016

Zaktualizowano08:58:12 AM GMT

Z ostatniej chwili

Refundacje recept NFZ na okulary i pomoce optyczne dla niedowidzących

  • PDF

W Polsce, osoby ubezpieczone w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych mają dostęp do bezpłatnej opieki zdrowotnej i częściowej, lub całkowitej refundacji recept na leki, okulary, pomoce optyczne dla niedowidzących, środki rehabilitacyjne itp. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia przedmiotem refundacji na okulary, objęte są tylko soczewki okularowe do pewnego limitu cenowego, nie mające nic wspólnego z rzeczywistymi cenami tych soczewek.


Obecny limit cenowy refundacji najczęściej przepisywanych soczewek  sferycznych wynosi 6,- zł za jedną soczewkę, co przy 30% udziale własnym oznacza wartość 8,40,- do jednej pary okularów, a dzieci do 18 roku życia 12,- zł. Limit cenowy do soczewek astygmatycznych, (cylindrycznych) wynosi 14,- co oznacza wartość refundacji do jednej pary okularów w wysokości 19,60,- i 28,- zł dla dzieci. Jedynie przy rzadziej występujących soczewkach wyższej mocy, refundacja może wynosić do jednej pary okularów 44,80,- i 64,- zł dla dzieci. Refundacja obejmuje okulary do bliży i do dali raz na dwa lata, dla dzieci do 18 roku, przy każdej zmianie mocy. Zupełnie inaczej wygląda refundacja recept NFZ na pomoce optyczne dla niedowidzących. Zawsze wynosi ona 100% ceny tych pomocy, a limity przyznane są na tyle duże, że bez udziału własnego otrzymujemy bezpłatnie takie pomoce jak: lunety w tym monookulary do wartości 1400,- zł, okulary lornetowe do wartości 1000,-zł, okulary lupowe do wartości 420,- zł, lupy do wartości 80,- zł, refundowane raz na 5 lat. Po otrzymaniu właściwej recepty od lekarza okulisty w przychodni posiadającej umowę z NFZ, aby uaktywnić tę refundację należy zarejestrować receptę w oddziale  NFZ (w Legnicy ul. Jana Pawła II nr 7 tel. 76 7293100 ) i nadać jej właściwy numer. Dopiero wtedy możemy udać się do zakładu optycznego także posiadającego ważną umowę z NFZ.

Zawiła procedura oraz symboliczna refundacja zwłaszcza na okulary dla dorosłych powoduje, że wiele osób z niej rezygnuje. Należy pamiętać, że choć nie wykorzystujemy tej minimalnej refundacji, to jednak mieliśmy bezpłatne badanie wzroku obejmujące swym zakresem nie tylko pomiar refrakcji, ale pełne badanie okulistyczne wykonane przez lekarza okulistę na nowoczesnym sprzęcie. Wymogi NFZ pod tym względem są bardzo rygorystyczne zarówno dla przychodni okulistycznych, jak i dla zakładów optycznych realizujących refundację recept. Mimo iż w Legnicy, a także w innych miastach jest wiele zakład??w optycznych, to nie wszystkie spełniając surowe wymagania NFZ mają podpisaną umowę na refundację recept. Istotne znaczenie ma tutaj sam fakt czy się udziela zniżki na recepty w ramach rabatu danego zakładu, czy umowa na refundację jest właściwa i aktualna. Wymagania dla zakładu optycznego są proste: optyk musi mieć wykształcenie optyczne minimum techniczne lub być mistrzem optykiem w każdym zakładzie realizującym recepty oraz wyposażenie w sprzęt musi odpowiadać stawianym wymaganiom, a soczewki i oprawy mają posiadać odpowiednie certyfikaty i atesty. Nie wystarczy jeden wykwalifikowany optyk na parę zakładów, lub jak się często zdarza „optyk” bez żadnych kwalifikacji. Ustawa o swobodzie gospodarczej pozwala każdemu prowadzić taki zakład, więc często pacjent z receptą okularową nie ma świadomości gdzie wykonuje swoje okulary. I choć zdarzają się zakłady gdzie spełniane są te wymagania, a zakład nie ma umowy, warto, aby przed wizytą u optyka zastanowić się nad właściwym wyborem. Zakład z aktualną umową NFZ daje nam zawsze gwarancję wykonania okularów na właściwym poziomie, wykonanych przez dyplomowanego optyka, z wykorzystaniem soczewek i opraw okularowych z atestem i certyfikatem, niezależnie od tego czy korzystamy czy rezygnujemy z przysługującej nam zniżki refundacyjnej.

Informacji o realizacji refundowanych recept okularowych i na pomoce optyczne dla niedowidzących udzielają Dorota i Jerzy Nowakowscy pod nr tel. 76 8547728, lub 601 748371 w zakładzie przy ul. Gwiezdnej 27 w Legnicy. Zapraszamy także do naszych zakładów przy ul. Oświęcimskiej 8 i Fabrycznej 3 (CH real-,).

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

News Dnia

Targi Turystyczne w Galerii Gwiezdnej

Targi Turystyczne w Galerii Gwiezdnej

Nad morze, w góry, czy za granicę? Nie masz planów na najbliższe wakacje? Wciąż się wahasz nad wyborem biura podróży?...

Arkadius Be the first to comment! 29 Maj 2015 Hits:1608 Wiadomości

Read more

Hit

Kazik Staszewski i Kwartet ProForma zagrają w Sali Gotyckiej!

Kazik Staszewski i Kwartet ProForma zagrają w Sali Gotyckiej!

wROCKfest.pl z przyjemnością zaprasza na pierwszą we Wrocławiu odsłonę projektu KAZIK...

Arkadius - avatar Arkadius Komentarze(1) 30 Gru 2014 Hits:2161 Inne

Read more

W akcji ...

Lato w Porcie Lotniczym Wrocław

Lato w Porcie Lotniczym Wrocław

Blisko 60 połączeń, a wśród nich gorące nowości, na które...

Arkadius - avatar Arkadius 25 Mar 2015 Hits:8539 Co nowego

Read more

News Tygodnia

SAMOSPALENIE monodram w wykonaniu PRZEMYSŁAWA BLUSZCZA

SAMOSPALENIE  monodram w wykonaniu PRZEMYSŁAWA BLUSZCZA

Warszawa. Wrzesień 1968 r. Centralne Uroczystości Dożynkowe na Stadionie Dziesięciolecia.  Bohaterski...

Arkadius - avatar Arkadius Be the first to comment! 29 Maj 2015 Hits:1329 Kultura w Legnicy

Read more

Z życia miss

Justyna Pawlicka z Top Model potrafi zaskoczyć - TV

Justyna Pawlicka z Top Model potrafi zaskoczyć - TV

Justyna Pawlicka lubi zaskakiwać, tym razem przeszła samą siebie. Do...

Arkadius - avatar Arkadius Komentarze(1) 23 Lut 2014 Hits:6073 news

Read more

Dziecko / wykształcenie / zainteresowania

Legnico ucz się ... Nauczyciele mogli dorobić, uczniowie dostali 79571 dodatkowych lekcji - FOTO

Legnico ucz się ... Nauczyciele mogli dorobić, uczniowie dostali 79571 dodatkowych lekcji - FOTO

70 wrocławskich szkół podstawowych wsparło bezpłatnymi zajęciami dodatkowymi przeszło 11...

Arkadius - avatar Arkadius 02 Lis 2013 Hits:15291 Co nowego

Read more

Historia DFP

Queen Of Poland DFP 2013 - zobacz zdjęcia FOTO Tomasz Gas cz.1

Queen Of Poland DFP 2013 - zobacz zdjęcia FOTO Tomasz Gas cz.1

Anna Lenarcik 22-letnia inżynier logistyki pochodząca z Boguszowa Gorce w...

Arkadius - avatar Arkadius Komentarze(1) 26 Maj 2013 Hits:6151 news

Read more